Кой контролира милионите за Главното мюфтийство? Институциите си прехвърлят отговорността

Кой контролира милионите за Главното мюфтийство? Институциите си прехвърлят отговорността

Над 25 милиона лева държавни средства са предоставени на Мюсюлманското изповедание през 2024 и 2025 година. Това показват официални документи, получени от Ardino24 по Закона за достъп до обществена информация.

На пръв поглед въпросът изглежда прост – колко пари са отпуснати и кой контролира тяхното разходване. След поредица от заявления до държавни институции обаче отговорите стават все по-заплетени.

От предоставената информация става ясно, че държавната субсидия за Мюсюлманското изповедание е 9,58 млн. лв. за 2024 г. и 12,77 млн. лв. за 2025 г. Освен това през 2024 г. са отпуснати и допълнителни средства за ремонти и капиталови разходи.

Когато Ardino24 поиска информация за контрола върху изразходването на тези средства, отговорите на институциите очертаха необичайна картина.

Администрацията на Министерския съвет посочва, че Дирекция „Вероизповедания“ не е изисквала годишни счетоводни отчети за 2024 и 2025 година. В същото време Министерството на финансите заявява, че не разполага с информация относно конкретните разчети и разходни направления на предоставената субсидия.

Още по-интересно е, че Министерството на финансите посочва съществуването на разпоредба в Закона за вероизповеданията, според която централните ръководства на вероизповеданията предоставят ежегодно на Дирекция „Вероизповедания“ обобщени годишни справки за получените субсидии и тяхното усвояване по видове разходи.

Така възниква логичният въпрос:

Къде са тези справки?

Съществуват ли те?

Подадени ли са за 2024 и 2025 година?

И ако са подадени, защо обществото не може да види как са разходвани средствата?

След получените отговори Ardino24 изпрати ново заявление по ЗДОИ до Дирекция „Вероизповедания“, с което поиска именно тези документи – обобщените годишни справки, приложенията към тях, входящите номера и информация за извършените проверки.

Към момента обществото знае колко пари са отпуснати.

Обществото знае и кои институции участват в процеса.

Но след седмици официална кореспонденция все още липсва публичен документ, който да показва в детайли как са изразходвани десетките милиони левове държавна субсидия.

Това не е въпрос за религия.

Не е въпрос за мюсюлмани или християни.

Това е въпрос за прозрачността при разходването на публични средства.

А когато става дума за пари на данъкоплатците, обществото има право да получава ясни отговори, а не препращане от институция към институция.

Няма коментари:

Моля, споделяйте мнението си с уважение. Груби, обидни или нецензурни коментари няма да бъдат публикувани.

Реклама

Предоставено от Blogger.