Колко вода да пием през жегите? Какво казват лекарите

 


Колко вода да пием през жегите? Какво казват лекарите

С всяка следваща гореща вълна въпросът се повтаря: колко вода трябва да пием, за да останем здрави? Отговорът обаче не е толкова прост, колкото популярното правило за „осем чаши на ден“.

Според специалистите от Mayo Clinic нуждите от вода зависят от възрастта, теглото, физическата активност и температурата на околната среда. За здрав възрастен човек ориентировъчният дневен прием на течности е около 3,7 литра за мъжете и около 2,7 литра за жените. В това количество влизат не само водата, но и течностите от храната и другите напитки.

Лекарите предупреждават, че през горещите дни организмът губи значително повече течности чрез изпотяване. Именно затова нуждите от вода могат да нараснат чувствително при работа навън, спорт или продължително излагане на високи температури. Според д-р Майкъл Бонифас от Mayo Clinic много хора всъщност пият по-малко вода, отколкото им е необходима през летните жеги.

Не чакайте да ожаднеете

Експертите са единодушни, че жаждата не винаги е най-надеждният сигнал. При възрастните хора усещането за жажда често отслабва, което увеличава риска от обезводняване. Затова лекарите препоръчват редовен прием на течности през целия ден, а не изпиване на големи количества наведнъж.

Един от най-лесните начини да проверим дали сме добре хидратирани е цветът на урината. Светложълтият цвят обикновено показва добра хидратация, докато тъмножълтата или кехлибарена урина може да бъде признак за недостиг на течности.

Може ли да се пие прекалено много вода?

Оказва се, че да.

Специалистите от Cleveland Clinic предупреждават за състояние, известно като водна интоксикация или хипонатриемия. То възниква, когато човек приеме прекалено голямо количество вода за кратко време и нивото на натрий в кръвта спадне опасно. Симптомите могат да включват гадене, повръщане, подуване, обърканост, а в тежки случаи – гърчове и кома.

Лекарите подчертават, че подобни случаи са сравнително редки, но могат да се случат при екстремни горещини, тежки физически натоварвания или при хора, които насила се опитват да изпият огромни количества вода за кратко време.

Само вода ли е достатъчна?

За повечето хора – да.

Според д-р Сохайб Имтиаз водата е напълно достатъчна за обичайните летни дейности. Електролитни напитки могат да бъдат полезни при продължително изпотяване, тежък физически труд или спорт в горещо време, когато организмът губи значителни количества соли.

Лекарите съветват също да се консумират плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода – диня, пъпеш, краставици, домати и други сезонни продукти, които подпомагат хидратацията на организма.

Какъв е изводът?

Няма универсално количество вода, което да е подходящо за всички. През горещите дни повечето възрастни хора трябва да приемат повече течности от обичайното, особено ако работят навън или спортуват. Водата остава най-добрият избор за хидратация, но както недостигът, така и прекомерният прием могат да бъдат опасни.

Затова съветът на лекарите е прост: пийте редовно вода през целия ден, следете сигналите на организма си и не чакайте жаждата да ви напомни, че е време за следващата чаша.

Няма коментари:

Моля, споделяйте мнението си с уважение. Груби, обидни или нецензурни коментари няма да бъдат публикувани.

Реклама

Предоставено от Blogger.