Изпълнява ли Община Кърджали собствените си наредби?
Настоящият материал представлява коментар на редакцията на Ardino24 и отразява редакционното мнение, основано на наличната към момента информация. Част от изложените обстоятелства произхождат от сигнали на граждани и предстои да бъдат проверени по официален ред. Редакцията вече е поискала информация от Община Кърджали по Закона за достъп до обществена информация и след получаването ѝ ще публикува резултатите.
В редакцията на Ardino24 постъпи сигнал, според който доброволци са открили ранено безстопанствено куче и са потърсили помощ от Община Кърджали. По техни твърдения такава помощ е била отказана. Според сигнала това не е единичен случай, а подобни ситуации е имало и преди.
Точно затова изпратихме официално заявление по Закона за достъп до обществена информация. Поискахме от Община Кърджали да ни предостави информация какви договори има с ветеринарен лекар или ветеринарна практика, както и копия от тези договори. Искаме да видим какво точно включват те и какви задължения са поети по отношение на безстопанствените животни.
Причината е проста. В една от общинските наредби е записано, че общината има задължения към безстопанствените животни. Ако се окаже, че сигналът е верен, тогава възниква един съвсем логичен въпрос – защо общината не изпълнява собствената си наредба?
Не може общината да иска от хората да спазват наредбите и законите, а в същото време, ако се установи, че сигналите са верни, самата тя да не изпълнява задълженията, които тези наредби ѝ възлагат. Това би било недопустимо.
Тук възниква и друг въпрос. Ако органът, който приема наредбите, не ги изпълнява, тогава защо гражданите трябва да ги спазват? Това е въпрос, на който кметът Ерол Мюмюн ще трябва да даде отговор, ако проверката потвърди изложеното в сигнала.
Разбира се, засега не правим категорични изводи. Изчакваме официалния отговор на Община Кърджали. Искаме да видим какъв е договорът, кога е сключен, какво включва и какви точно са задълженията по него. Едва тогава ще може да се каже дали действително има проблем или сигналът не отговаря на фактите.
Ще проверим и твърденията за грубо отношение към граждани, които според сигнала също са се случвали. Ако бъдат събрани доказателства, те също ще бъдат публикувани.
Отделно от това остава и въпросът с приюта за безстопанствени кучета. И до днес се показват едни и същи кадри от строителството, а първият етап трябваше да бъде приключил много отдавна. По тази тема вече водим съдебно производство, защото искаме да получим Акт образец 10 и документите, които да покажат защо строителството е спряло.
Ако не получим исканата информация или ако се установят нарушения, ще използваме всички законови възможности, за да бъдат изяснени фактите. Борбата по тази тема няма да спре. Това трябва ясно да бъде разбрано както от служителите на Община Кърджали, така и от кмета Ерол Мюмюн.
Няма коментари:
Моля, споделяйте мнението си с уважение. Груби, обидни или нецензурни коментари няма да бъдат публикувани.